flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВСУ вказав, що потрібно з'ясувати у справах за позовами в інтересах дітей про визнання недійсною іпотеки

03 лютого 2016, 08:55

 

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 27 січня 2015 року розглянув справу № 6-1055цс15 за позовом банку «Фінанси та Кредит» до боржника (іпотекодавця), двох осіб, які проживають в будинку, одна з яких є малолітньою, про звернення стягнення на предмет іпотеки, виселення з житлового будинку та зустрічним позовом особи, яка мешкає в будинку в інтересах малолітнього до банку про визнання недійсним договору іпотеки, скасування запису про реєстрацію договору іпотеки та записи про обтяження нерухомого майна.

При розгляді Суд знову роз'яснив, як вирішувати справи за позовами в інтересах дітей про визнання недійсними договорів іпотеки.

За змістом частин першої, другої, четвертої статті 12 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин - 2008 рік) держава охороняє і захищає права та інтереси дітей при вчиненні правочинів щодо нерухомого майна. Неприпустимо зменшення або обмеження прав і охоронюваних законом інтересів дітей при вчиненні будь-яких правочинів щодо нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким мають діти. Для здійснення таких операцій потрібна попередня згода органів опіки та піклування.

Вирішуючи категорію справ за позовами в інтересах дітей про визнання недійсними договорів іпотеки, обґрунтованими порушенням статті 12 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей» (або цього ж Закону в редакції від 21 грудня 2010 року № 2823-VI «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей» в залежності від моменту виникнення спірних правовідносин), судам необхідно в кожному конкретному випадку:

1) перевіряти на момент укладення оспорюваного договору наявність у дитини права користування житловим приміщенням, яке може ґрунтуватися на документальній основі (наприклад, довідка про наявність зареєстрованих осіб на житловій площі, серед яких зазначено і дитину) або на законі (стаття 29 Цивільного кодексу); при відсутності реєстрації дитини у спірному приміщенні на момент укладення оспорюваного договору - з'ясовувати наявність у дитини іншого місця проживання;

2) враховувати добросовісність поведінки іпотекодавців про надання документів про права дітей на житло - предмет іпотеки при укладенні оспорюваних договорів.

Нагадаємо, при перегляді справи № 6-396цс15 ВСУ дійшов висновку, що відсутність попередньої згоди органу опіки та піклування на вчинення будь-яких правочинів щодо нерухомості, право власності або користування яким мають діти, є підставою для визнання такої угоди недійсною. Відсутність реєстрації дитини не є підставою для відмови в позові. При цьому, відповідно до правової позиції по справі № 6-2940цс15 підставою для визнання недійсним договору щодо майна, право на яке має дитина, за позовом його батьків є не сам по собі факт відсутності попереднього дозволу органу опіки та піклування на укладення такого договору, а порушення внаслідок його укладення майнових прав дитини.

 

Джерело: сайт «Юрліга»