flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історія створення і діяльності Конотопського міськрайонного суду Сумської області

Історія створення і діяльності Конотопського міськрайонного суду

Сумської області.

 

         Конотоп – це місто обласного підпорядкування, адміністративний і культурний центр Конотопського району, розташований у західній частині Сумської області, на перехресті залізничних магістралей, які ведуть на Київ, Москву, Мінськ, Вороніж, Харків. Станом на 01 липня 2012 року населення Конотопа складало 92241 осіб (для порівняння: м.Суми – 270266 осіб, м.Шостка – 79670 осіб, м. Охтирка – 48767 осібм, м.Ромни – 42616 осіб).

         Конотоп – один із сучасних промислових центрів України, на території якого функціонує понад 20 підприємств.  На території міста взято під охорону держави понад 46 пам'яток історії, культури та мистецтва. В місті функціонують міський краєзнавчий музей, бібліотеки, дитяча музична школа, будинки культури, діє 16 релігійних громад різних конфесій, течій і напрямків.

         Щодо функціонування судової системи – перші згадки про її діяльність на території м.Конотопа та Конотопського району звертають нас в середину ХІХ століття, коли існували Сирітський та словесні суди. В державному архіві Сумської області збереглись протоколи засідань Конотопського сирітського суду (1860 року) [1, с.31]. Є відомості, що в період з 1874 по 1883 року судовим слідчим в м.Конотопі працював класик білоруської літератури, поет-демократ Ф.К.Богушевич [4, с.33].

 

Екскурс в історію. Судова реформа 1864 р. була однією з найпослідовніших та найглибших реформ ХІХ століття та узаконила в Росії нові буржуазні принципи судоустрою і судочинства.

Судові статути, які були підписані Олександром ІІ 20 листопада 1864 року передбачали створення системи місцевих і загальних судів, яка складалася: з мирових судів, з’їздів мирових суддів; окружних судів, судових палат.[2, с.32] Судова влада мирових та окружних судів поширювалась на осіб усіх станів і на всі цивільні та кримінальні справи. Діяли ці суди в межах окремих ділянок й округів, за які їхня влада не розповсюджувалася.

Мировий суддя одноособово розглядав незначні кримінальні й цивільні справи. Оскаржити рішення мирового судді можна було у вищій мировій інстанції – з’їзді мирових суддів, який складався з усіх мирових суддів округу.

Окружні суди та судові палати складали систему загальних судів. Окружний суд засновувався на декілька повітів. Він складався з голови та членів, до яких належали не тільки судді, але й судові слідчі. При кожному суді перебував прокурор та декілька його товаришів (за штатним розкладом).

Кримінальні справи, по котрих закон передбачав позбавлення волі або обмеження станових прав, розглядалися окружним судом з присяжними засідателями (ст.201 Статуту кримінального судочинства) [2, с.120–251]. Прокурор та обвинувачений мали право відведення присяжних.

Інші кримінальні справи розглядалися окружним судом у складі голови суду, прокурора або його товариша, секретаря або його помічника. Окружні суди розглядали всі цивільні справи, які перевищували підсудність мирових судів. Цивільна справа в окружному суді розглядалася трьома коронними суддями.

Судові палати були другою інстанцією для окружних судів. Округ судової палати складався з кількох губерній або областей за розкладом, який затверджувався Мінюстом. Географія судових округів не була постійною.

Судові палати складалися з двох департаментів – цивільних та кримінальних справ, які очолювали призначені Імператором голови. Члени судових палат також призначалися Імператором на подання міністра юстиції.

Вони розглядали апеляційні скарги й протести на вироки округлих судів у справах, які розглядалася без присяжних засідателів. Розгляд справи не повинен був виходити за межі скарги й протесту, допускалася відміна або зменшення покарання (за скаргою), збільшення покарання допускалося лише у випадку протесту прокурора чи скарги приватного обвинувача.

Судові палати були судами першої інстанції у справах про державні злочини. Ці справи розглядалися без участі присяжних засідателів, але з залучанням станових представників: губернського й повітового предводителів дворянства, міського голови, волосного старшини. На відміну від суду присяжних, який тільки виносив обвинувальний або виправдувальний вердикт, станові представники приймали участь у визначенні міри покарання нарівні з постійними членами судової палати. Підсудні палатам були також справи про посадові злочини, які на їхній території скоїли чиновники державних та губернських установ, голови й члени повітових земських управ та зборів, присяжні засідателі.

Вироки судових палат можна було оскаржити в Сенат. За судовою реформою 1864 р. Сенат був верховним касаційним судом. Він мав для цього два департаменти – для кримінальних та цивільних справ, обидва знаходились в С.-Петербурзі.

Судові статути 1864 р. докорінно затінили судоустрій, процесуальне й почасти матеріальне право Російської Імперії. Судові органи було відділено від адміністративних і законодавчих, засновано суд присяжних, вперше була зведена справжня адвокатура, докорінно реформована прокуратура та слідство. В процесуальному праві проголошувалися принципи змагальності, гласності, усності, права на захист й оскарження вироку, рівності цивільних прав.

З дня перемоги пролетарської революції в Петрограді і до видання перших урядових декретів про суд (25 жовтня 1917 року — 04 січня 1918 року) в багатьох містах, повітах і навіть селах України були організовані нові суди. Вони мали різні назви і компетенцію. Іноді судові функції виконувались безпосередньо Радами і навіть загальними зборами громадян.

Першим декретом Народного Секретаріату про суд була постанова “Про введення народного суду в Україні”, затверджена Центральним Виконавчим Комітетом Рад робітничих, солдатських і селянських депутатів України 04 січня 1918 року, яка передбачала негайну ліквідацію всієї старої буржуазно-поміщицької судової системи.

Основними принципами організації нового радянського суду в Україні були виборність суддів трудящими із трудящих, колегіальність суду, залучення до розгляду справ засідателів з робітників і селян, введення загальногромадського обвинувачення і захисту, відкритий розгляд справ тощо. В Україні організовувались дільничні народні суди з розрахунку один на 10000 чол. і, крім того, повітові і міські суди по одному в кожному повіті і місті, виділеному з повіту.

Підсудність між дільничними і повітовими  та міськими судами розмежовувалась так: усі без винятку справи надходили до дільничних судів, але вони приймали до свого розгляду лише такі, де покарання обмежувалось позбавленням волі на один рік чи 5000 крб. штрафу та стягненням на користь потерпілої сторони майна вартістю не більше 5000 крб. Якщо міра покарання передбачалась більша, дільничний народний суд передавав справу на розгляд до повітового чи міського.

Тимчасовим положенням про народні суди і революційні трибунали УРСР від 14 лютого 1919 року в Україні було організовано єдиний народний суд (не менше як один на район). Для вирішення справ, крім постійного народного судді, залучались народні засідателі, які обирались у містах Радами депутатів, а в повітах — виконкомами. Крім того, відповідно до зазначеного положення, в губернських центрах і великих промислових районах  створювались революційні трибунали.

26 жовтня 1920 року Рада Народних Комісарів УРСР прийняла нове Положення про народний суд, за яким народні судді мусили мати обов'язковий стаж політичної роботи, теоретичну або практичну підготовку. Відповідно до цього положення раднарсуди створювалися вже в маштабі не повіту, а цілої губернії.

05 липня 1921 року Рада Народних Комісарів УРСР затвердила положення “Про дисциплінарні товариські суди в УРСР”. Вони створювались при губернських професійних радах і повітових бюро профорганізацій з поширенням їх компетенції на підприємства й установи, на всіх робітників і службовців в межах району їх діяльності (повіту чи губернії).

З 15 вересня 1922 року ВУ Центрального Виконавчого Комітету запровадив у життя Кримінальний кодекс УРСР, з 20 вересня — Кримінально-процесуальний кодекс, з 29 лютого — Земельний кодекс, з 02 грудня — Кодекс законів про працю, а з 01 лютого 1923 року — Цивільний кодекс УРСР. Цивільно-процесуальний кодекс у 1922 році ще не був створений і тому ВУЦВК затвердив тимчасові правила підсудності цивільних справ судовим органам УРСР, а НКЮ видав інструкцію “Про основні норми цивільного процесу”.

16 грудня 1922 року ВУЦВК прийняв постанову про затвердження і введення з 01 лютого 1923 року Положення про судоустрій УРСР, яким запроваджувалась єдина система судових установ: 1). народний суд у складі постійного судді; 2). народний суд у складі постійного судді і двох народних засідателів; 3). губернський суд; 4). Верховний Суд УРСР і його колегії. Поряд з цим, тимчасово діяли спеціальні суди: а) військові трибунали - у справах про злочини проти Червоної Армії; б) військово-транспортні трибунали - у справах про особливо небезпечні злочини, що загрожували транспорту; в) особливі трудові сесії народних судів - у справах про злочини, що стосувалися порушень Кодексу законів про працю; г) центральна та місцеві арбітражні комісії - у майнових спорах між державними органами.

Зі створенням СРСР 30 грудня 1922 року, 06 липня 1922 року ЦВК СРСР прийняв Конституцію, яка передбачала створення Верховного Суду СРСР.

14 лютого 1925 року РНК УРСР прийняв Постанову про ліквідацію губерній та перехід на трьохступеневу систему управління, яка 30 квітня 1925 року була затверджена ВУЦВК. 27 березня 1925 року Президія ВУЦВК прийняла постанову “Про організацію окружних сесій губернських судів”.

23 жовтня 1925 року ВУЦВК прийняла нове “Положення про судоустрій Української УРСР” яким встановлювалась єдина судова система: народний суд, окружний суд, Верховний Суд республіки. Судові виконавці працювали під керівництвом окрсудів.

19 червня  1929 року ВУЦВК і РНК УРСР прийняли постанову про організацію товариських судів і єднальних камер для розв'язання деяких категорій кримінальних і цивільних справ. Згідно з цією постановою товариські суди організовувались на державних та громадських підприємствах за списком. Товариський суд обирався на загальних зборах працівників і розглядав справи в складі трьох осіб: голови та двох членів. До їх відання належали кримінальні справи приватного обвинувачення, порушувані за скаргами потерпілих, за місцем роботи правопорушника.

11 вересня 1929 року ВУЦВК і РНК УРСР прийняли нове “Положення про судоустрій Української УРСР” яким спрощено порядок установлення мережі дільниць народних судів і народних слідчих. В окружних центрах затвердження мережі дільниць народного суду, а також вибори народних суддів і призначення народних слідчих віднесено до компетенції міських Рад; у районах округу вибори народних суддів входили до компетенції окружних з'їздів Рад, а між з'їздами — пленумів окрвиконкомів.

29 вересня 1930 року ВУЦВК і РНК УРСР видали постанову “Про реорганізацію місцевих установ юстиції”, за якою окружні суди і прокуратури, президії окружних колегій оборонців, старші слідчі окружних прокуратур, дільниці народних слідчих і судових виконавців були ліквідовані і замість них з 01 жовтня 1930 року створені міжрайонні суди, міжрайонні, міські і дільничі прокуратури і міжрайонні колегії оборонців.

           

         Декретом Робітничо-Селянського уряду України «Про суд» від 14 лютого 1919 року було затверджено «Тимчасове Положення про Народні суди і Революційні трибунали УСРР».     

         В державному архіві Сумської області збереглись документи Конотопського районного революційного трибуналу (1920-1921 роки) [1, арк.274].

         Таким чином, в період з 1919 року на території Конотопського повіту, а пізніше округу та району, діяли народні суди за дільницями. В державному архіві Сумської області збереглись документи (кримінальні і цивільні справи та документи діловодства суду):

         Враховуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що в період з 1919 року на території Конотопського повіту, а пізніше округу та району, діяли народні суди 15 дільниць.        

         Відповідно до Постанови РНК УРСР “Про ліквідацію губерній та перехід на трьохступеневу систему управління” від 14 лютого 1925 року, яка 30 квітня 1925 року була затверджена ВУЦВК був створений  Конотопський окружний суд, який був ліквідований з 01 жовтня 1930 року відповідно до постанови ВУЦВК і РНК УРСР “Про реорганізацію місцевих установ юстиції”  від 29 вересня 1930 року. В державному архіві Сумської області збереглись протоколи судових засідань, рішення і копії рішень Конотопського окружного суду і виїзної сесії окрсуду з цивільних і кримінальних справ за 1921-1930  роки [1, арк.102-103].

         Зазначена система судів проіснувала до початку Великої Вітчизняної війни.

 

 Екскурс в історію. Постановою ВУЦВК і РНК УРСР від 25 вересня 1931 року прийнято нове “Положення про судоустрій Української УРСР”. На території України було створено п'ять областей і  ВУЦВК і РНК УРСР  20 травня 1932 року прийняли Постанову про зміну в організації судових органів республіки і створювались обласні суди, а міжрайсуди — були ліквідовані.

Встановлення мережі народних судів належало до компетенції облвиконкомів на подання облсудів.

16 серпня 1938 року ІІ сесією Верховної Ради СРСР був прийнятий “Закон про судоустрій СРСР, союзних та автономних республік”, який регламентував не лише питання судоустрою, а й деякі найбільш важливі положення процесуального права (питання підсудності, оскарження й опротестування вироків, рішень і ухвал та ін.). Основою судової системи Української РСР, як і раніше, залишався народний суд, до підсудності якого відносилась основна маса кримінальних і цивільних справ.

 

         За часів панування Радянської влади і до 1923 року Конотопський повіт відносився до Чернігівської губернії. Постановою  ВУЦВК від 07 березня 1923 року “Про адміністративно-територіальний поділ губерній”, ліквідувався поділ губерній на повіти і волості і вводився адміністративно-територіальний поділ на округи та райони.

         02 березня 1930 року було затверджено постанову ВУЦВК і РНК УРСР  “Про ліквідацію округів та перехід на двухступеневу систему управління”, відповідно до якої на території України встановлювались окремі адміністративні одиниці — райвиконкоми та виділені в окреми одиниці міськради, які підпорядковувались безпосередньо центру.

         ІV позачергова сесія ХІІ скликання від 09 лютого 1932 року прийняла постанову “Про організацію обласних виконавчих комітетів на території УСРР” і Конотопський район відійшов до Київської області. 15 жовтня 1932 року постановою ВУЦВК було створено Чернігівську область і до неї з Київської області відійшов Конотопський район.

         Указом Президії Верховної Ради СРСР від 10 січня 1939 року утворена Сумська область і з Чернігівської області до неї відійшов Конотопський район. До сьогодення Конотопський район входить до складу Сумської області.

         Згідно науково довідкового апарату – до описів фонду за 1939-1964 р.р. Сумської обласної Ради депутатів трудівників виконавчого комітету документи за 1939 – 1942 роки не збереглися, в зв’язку з Великою Вітчизняною війною, евакуацією органів радянської влади і тимчасовою окупацією території області німецько-фашистськими загарбниками.

         В період з 1941 року по 1943 рік народний суд на території м.Конотоп та Конотопського району  припинив свою діяльність в зв’язку з тимчасової окупацією території Сумської області нацистськими загарбниками.

         Таким чином, з 1943 і до 1960 року на території Конотопського повіту, а пізніше округу та району, діяли наступні народні суди:

         Народний суд 1-ї дільниці Конотопського району та народний суд 2-ї дільниці  Конотопського району в грудні 1954 року були ліквідовані  і надалі новостворений суд став іменуватись нарсудом Конотопского району. До 1957 року народним суддею суду працював Володимир Григорович Задонський, а з листопада 1957 року  народним суддею цього суду став працювати Мухін Євген Дмитрович. З червня 1960 року  по грудень 1960 року (у зв'язку з передачею частини народного суду Смілівського району до м.Конотоп) іменувався народним судом 1-ї дільниці Конотопського району.

         В архіві Конотопського міськрайонного суду збереглись судові справи оригінали рішень, книги наказів, особові справи працівників зазначених судів за період з 1943 року.

         У своїй діяльності з 1939 року по 1988 рік суди підпорядковувались відділу юстиції виконкому Сумської обласної Ради депутатів трудящих (з жовтня 1977 року – Сумської обласної Ради народних депутатів ).

         До сфери діяльності народного суду входило відправлення правосуддя по кримінальних, цивільних та адміністративних справах. Крім відправлення правосуддя,  до сфери діяльності народного суду відносилось:

         Структура і штатна чисельність апарату суду затверджувалась начальником відділу юстиції облвиконкому.

 

 Екскурс в історію.У грудні 1958 року Верховною Радою УРСР затверджено “Основи законодавства про судоустрій Союзу РСР, союзних і автономних республік” і 30 червня 1960 року Верховна Рада УРСР прийняла Закон про судоустрій Української РСР, 28 грудня 1960 року затвердила нові Кримінальний і Кримінально-процесуальний кодекси УРСР (із введенням в дію з 01 квітня 1961 року), а 18 липня 1963 року — нові Цивільний і Цивільно-процесуальний кодекси.

Законом про судоустрій УРСР 1960 року було збережено систему судових органів республіки: народний і обласний суди, Верховний Суд республіки. Однак, замість дільниць народного суду Законом  про судоустрій УРСР 1960 року передбачено єдиний народний суд району чи міста, яке не має районного поділу.

Встановлено, що кількість народних суддів по кожному такому районі (місту) визначає Президія Верховної Ради УРСР на подання міністра юстиції УРСР, що народні судді обираються громадянами району (міста) на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні строком на п'ять років, а народні засідателі — на загальних зборах робітників, службовців і селян за місцем їх роботи або проживання, військовослужбовців — по військових частинах відкритим голосуванням строком на два роки.

        

         В 1960 році  замість дільниць народного суду було утворено народний суд м.Конотоп Сумської області та народний суд Конотопського району Сумської області.

         Народним суддею новоутвореного народного суду м.Конотоп Сумської області був переведений суддя народного суду 1-ї дільниці м.Конотопа Федорець Володимир Павлович, який в 1960 році був призначений головою суду і пропрацював на цій посаді до липня 1979 року.

         Народним суддею новоутвореного народного суду Конотопского району Сумської області був переведений суддя народного суду 1-ї дільниці Конотопського району  Мухін Євген Дмитрович. В  1960 році він був призначений головою суду і пропрацював на цій посаді до відставки в 1987 році.

         Згідно штатного розпису, апарат народних судів м.Конотоп та Конотопського району складався з голів суду, народних суддів, старших секретарів, секретарів по кримінальним, цивільним справам, секретарів судового засідання, судових виконавців, діловодів та архіваріусів.

         Згідно з Законом УРСР «Про судоустрій Української РСР» від 05 червня 1981 року організаційне керівництво щодо районних /міських/ народних судів здійснювалось відділами юстиції виконавчого комітету обласної Ради народних депутатів. На підставі цього було змінено назви судів на Конотопський міський народний суд Сумської області та Конотопський районний народний суд Сумської області.

         05 червня 1981 року Конотопський міський народний суд Сумської області був зареєстрований і включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за адресою: м. Конотоп, вул.Урицького /ЗКПО: 02886367/.

         Відповідно до рішення Конотопської міської Ради народних депутатів від 01.07.1982 року головою Конотопсько міського народного суду затверджена Єрьоміна Тетяна Степанівна.   

         Відповідно до рішення обласної Ради народних депутатів від 21.07.1994 року заступником голови Конотопського міського народного суду Сумської області затверджений Кравченко Віталій Олександрович.

         В різні часи в  Конотопському міському народному суді Сумської області суддями працювали  Бондаренко Євген Іванович (1961-1965 роки),  Губченко (Калініченко) Меланія Семенівна (1965-1979 роки), Коваленко Василь Якович (1978-19.11.1981 року), Слизька Ліна Іванівна (вересень1979-1987 роки),  Ковтун Анатолій Андрійович (1979-1982 роки, з березня 1980 року і до 1982 року обіймав посаду голови суду), Кулік Анатолій Олексійович (1982 - 1989 роки), Ковтун Лідія Миколаївна (1989-1992 роки), Кондратенко Михайло Іванович (1991-1996 роки), Черпакова Олена Іванівна (1997 - 2002 роки).

         05 червня 1981 року  Конотопський районний народний суд Сумської області був зареєстрований і включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за адресою: м. Конотоп, вул. Свердлова, 15 /ЗКПО: 02886350/.

         Очолив зазначений суд Мухін Євген Дмитрович. Народним суддею та головою  Конотопського народного районного суду з 1988 року була обрана Слизька Ліна Іванівна.

         Постановою Верховної Ради України №465-ІV від 16.01.2003 року “Про звільнення суддів” припинено повноваження судді Конотопського районного суду Сумської області  Слизької Ліни Іванівни.

         Відповідно до Указу Президента України №1128/2002 від 02.12.2002 року “Про переведення суддів” на роботу на посаду судді Конотопського районного суду Сумської області був переведений Калантаєнко Павло Сергійович.

         14.02.2003 року Калантаєнко Павло Сергійович був призначений в.о. голови  Конотопського районного суду Сумської області.   

         В різні часи в Конотопському районному суді Сумської області суддями працювали  Морозова Ольга Петрівна (1960-1970 роки),  Єрьоміна Тетяна Степанівна (грудень 1970-20.06.1982 року), Черницький Сергій Миколайович (1982-1988 роки, з 1987 по 1988 рік обіймав посаду голови суду),  Рудомьотова Світлана Георгіївна (1887-1996 роки).

         До 1986 року Конотопський міський та районний народні суди розташовувались в старих приміщеннях. В 1986 році було здано в експлуатацію нове приміщення суду по вул. Садова, 8 в м.Конотопі.

         Відповідно до постанови ЦК Компартії України та Ради Міністрів УСРС від 13 вересня 1988 року № 272 «Про схему управління народним господарством Сумської області» та рішення Сумської обласної Ради народних депутатів від 09 листопада 1988 року «Про об’єднання відділів юстиції та ЗАГС облвиконкому в управління юстиції облвиконкому» відділ юстиції та ЗАГС облвиконкому були об’єднані в управління юстиції облвиконкому /Ф. Р-3882, оп. 1, с. 344, а. 48/.

         Відповідно до закону України «Про представника Президента України» та Постанови Верховної Ради України "Про порядок введення в дію цього Закону" від 05 березня 1992 року № 2167-ХІІ, Указу Президента України «Про положення про місцеву державну адміністрацію» від 14 квітня 1992 року № 252 та розпорядження представника Президента України в Сумській області від 24 квітня 1992 року № 12 «Про припинення діяльності облвиконкому та створення Сумської обласної державної адміністрації» виконавчий комітет Сумської обласної Ради народних депутатів ліквідовано, а на його базі створено Сумську обласну державну адміністрацію /Ф.Р-3882, оп. 3, с. 413, а. 10/.

         Згідно з розпорядженням Президента України в Сумській області «Про структуру обласної державної адміністрації» від 18 травня 1992 року № 44 на підставі «Положення про місцеву державну адміністрацію» до складу обласної державної адміністрації за принципом подвійного підпорядкування включено управління юстиції /Ф. Р-3882, оп. 3, с.413, а.11/.

         Відповідно до Закону України «Про внесення змін і доповнень до закону УРСР «Про судоустрій Української РСР» від 24 лютого 1994 року № 4017-XII, опублікованого у Відомостях Верховної Ради України від 28.06.1994 року, ст. 204, назву «народні суди» була змінена на назву «районні, місцеві суди» внаслідок чого змінились і назви: «Конотопський міський народний суд Сумської області» на «Конотопський міський суд Сумської області», а «Конотопський районний народний суд Сумської області» на «Конотопський районний суд Сумської області».

         Відповідно до Указу Президента України від 18 травня 1994 року № 236/94 «Про управління юстиції Міністерства юстиції України» та розпорядження представника Президента України від 30 травня 1994 року №172 з пункту 2 розпорядження представника Президента України «Про структуру обласної державної адміністрації» від 18 травня 1992 року № 44 було виключено управління юстиції, яке підпорядковувалось обласній державній адміністрації за принципом подвійного підпорядкування /Ф.Р-3882, оп. 3, с. 452, а. 7/.

         На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про державну виконавчу службу» та Закону України «Про виконавче провадження» від 22 жовтня 2000 року № 2056 -111, опублікованого в Офіційному віснику України № 46/2000 р., ст.1975 - Державна виконавча служба була відокремлена від судів. Тому, від штатів Конотопського міського та районного суду Сумської області відділились судові виконавці.

         Відповідно до  ст. 125 Закону України  «Про судоустрій» від 07 лютого 2002 року №3018-ІІІ, Указу Президента України від 29 серпня 2002 року №780/2002 «Про Державну судову адміністрацію України» була проведена реорганізація в судовій системі та створена Державна судова адміністрація України і її територіальні управління в областях і суди області відійшли від підпорядкування Управлінню юстиції в Сумській області

         Територіальне управління державної судової адміністрації в Сумській області зареєстроване 29 серпня 2002 року /свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 112156 від 29.08.2002 року/.

         Територіальному управлінню Державної судової адміністрації суди області не підпорядковані. Управління створене для організаційного забезпечення діяльності судів, здійснення матеріального і соціального забезпечення суддів та працівників апарату судів.

         Указом Президента України №328/2004 від 15.03.2004 року “Про внесення змін до мережі та кількісного складу суддів місцевих судів” ліквідовано  Конотопський міський та районний суди Сумської області та утворено Конотопський міськрайонний суд Сумської області.

         19 березня 2004 року  Конотопський міськрайонний суд Сумської області був зареєстрований і включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за адресою: м. Конотоп, вул. Садова, 8 /ЗКПО: 26440771/.   

         Відповідно до Указу Президента України №358/2004 від 23.04.2004 року “Про переведення суддів місцевих загальних судів та призначення виконуючих обов'язки голів цих судів” на роботу на посаду суддів Конотопського міськрайонного суду Сумської області були переведені:

                судді Конотопського міського суду Сумської області:

     Аршук Тамара Миколаївна,

     Громова Людмила Володимирівна,

     Єрьоміна Тетяна Степанівна,

     Кравченко Віталій Олександрович,

     Лебедько Микола Миколайович,

     Разумова Ірина Євгенівна,

     Ярмак Олена Миколаївна

               судді Конотопського районного суду Сумської області:

     Кущенко Михайло Федорович,

     Терещенко Оксана Іванівна.

та призначено в.о. голови новоутвореного Конотопського міськрайонного суду Сумської області Єрьоміну Тетяну Степанівну.

         Відповідно до Указу Президента України №787/2004 від 14.07.2004 року “Про призначення голів місцевих загальних судів, заступника голови місцевого загального суду” головою Конотопського міськрайонного суду Сумської області була призначена Єрьоміна Тетяна Степанівна.

         Відповідно до Указу Президента України №1090/2004 від 16.09.2004 року “Про призначення суддів” на посаду судді Конотопського міськрайонного суду Сумської області призначена Семенюк Ірина Миколаївна.

         Відповідно до Указу Президента України №1429/2005 від 07.10.2005 року “Про призначення суддів” на посаду судді Конотопського міськрайонного суду Сумської області призначений Гетьман Вадим Володимирович.

         Відповідно до Указу Президента України №119/2006 від 09.02.2006 року “Про призначення голів апеляційних загальних судів, заступника голови військового апеляційного суду, голів та заступника голів місцевих загальних судів, голів військових місцевих судів”  заступником голови Конотопського міськрайонного суду Сумської області призначена Громова Людмила Володимирівна.

         Відповідно до Указу Президента України №663/2006 від 02.08.2006 року “Про призначення суддів” на посаду судді Конотопського міськрайонного суду Сумської області призначена Буток Тетяна Анатоліївна.

         Постановою Верховної Ради України №517-V від 21.12.2006 року “Про звільнення суддів” припинено повноваження судді Конотопського міськрайонного суду Сумської області  Єрьоміної Тетяни Степанівни.

         Відповідно до Указу Президента України №146/2007 від 26.02.2007 року “Про переведення судді” на роботу на посаду судді Конотопського міськрайонного суду Сумської області переведений Калантаєнко Павло Сергійович.

         Рішення Ради суддів України №53 від 31.05.2007 року головою Конотопського міськрайонного суду Сумської області строком на п'ять років призначений Калантаєнко Павло Сергійович, який в подальшому за рішенням зборів суддів суду двічі був обраний на адміністративну посаду голови суду і який здійснював повноваження голови Конотопського міськрайонного суду Сумської області до виходу у відставку.   

         Постановою Верховної Ради України №927-VІ від 05.02.2009 року “Про обрання суддів” суддю Конотопського міськрайонного суду Сумської області Терещенко Оксану Іванівну обрано на посаду судді Харківського апеляційного господарського суду.

         Відповідно до Указу Президента України №713/2010 від 18.06.2010 року “Про призначення суддів” на посаду судді Конотопського міськрайонного суду Сумської області строком на п'ять років був призначений Галян Сергій Володимирович.               

         Відповідно до рішення Вищої ради юстиції №570/0/15-11 від 05.09.2011 року заступником голови Конотопського міськрайонного суду Сумської області строком на п'ять років з 05 вересня 2011 року була призначена Громова Людмила Володимирівна, яка в подальшому за рішенням зборів суддів суду двічі була обрана на адміністративну посаду заступника голови суду і яка здійснювала повноваження заступника голови Конотопського міськрайонного суду Сумської області до досягнення 65-ти років.

         Постановою Верховної Ради України №1515-VІІ від 08.09.2016 року “Про звільнення суддів” припинено повноваження суддів Конотопського міськрайонного суду Сумської області Аршук Тамари Миколаївни, Громової Людмили Володимирівни, Калантаєнка Павла Сергійовича та Лебедька Миколи Миколайовича у зв'язку з поданням заяви про відставку.

         Згідно рішення зборів суддів суду від 21.09.2016 року на посаду голови Конотопського міськрайонного суду Сумської області строком на два роки обрано  Буток Тетяну Анатоліївну.

         Постановою Верховної Ради України №1600-VІІ від 22.09.2016 року “Про звільнення суддів” припинено повноваження судді Конотопського міськрайонного суду Сумської області Разумової Ірини Євгенівни у зв'язку з поданням заяви про відставку.

         Рішенням Вищої ради юстиції №3261/0/15-16 від 19 грудня 2016 року «Про звільнення Кущенка М.Ф. з посади судді Конотопського міськрайонного суду Сумської області у відставку» припинено повноваження судді Конотопського міськрайонного суду Сумської області Кущенка Михайла Федоровича у зв'язку з поданням заяви про відставку.        

         Відповідно до Указу Президента України від 12 червня 2017 року №157/2017 «Про призначення суддів» на посаду судді Конотопського міськрайонного суду Сумської області безстроково був призначений Галян Сергій Володимирович.

         Згідно рішення зборів суддів суду від 21.09.2018 року на посаду голови Конотопського міськрайонного суду Сумської області строком на три роки повторно  обрано  Буток Тетяну Анатоліївну.

         Відповідно до Указу Президента України №265/2020 від 02.07.2020 року  “Про призначення суддів” на посаду судді Конотопського міськрайонного суду Сумської області була призначена Потій Наталія Володимирівна.

         Відповідно до Указу Президента України №276/2020 від 15.07.2020 року  “Про призначення суддів” на посаду судді Конотопського міськрайонного суду Сумської області була призначена Шергіна Юлія Олександрівна.

         Відповідно до Указу Президента України №279/2020 від 17.07.2020 року  “Про призначення суддів” на посаду судді Конотопського міськрайонного суду Сумської області була призначена Рідзевська Ірина Олександрівна.

         Рішенням Вищої ради правосуддя від 02.03.2021 року №524/0/15-21 “Про відрядження судді Конотопського міськрайонного суду Сумської області Шергіної Ю.О. до Ковельського міськрайонного суду Волинської області для здійснення правосуддя” суддя Шергіна Юлія Олександрівна була направлена у відрядження до Ковельського міськрайонного суду Волинської області для здійснення правосуддя строком на один рік.

         Згідно рішення зборів суддів суду від 21.09.2021 року на посаду голови Конотопського міськрайонного суду Сумської області строком на три роки обрано  Кравченка Віталія Олександровича.

         Після утворення в березні 2004 року Конотопського міськрайонного суду Сумської області до штатного розпису суду були внесені посади голови суду, заступника голови суду, суддів, помічників суду, помічника голови суду, консультанта, секретарів судового засідання, секретарів суду, судового розпорядника, секретар-друкарки, архіваріуса, кур'єра, робітників. Вперше за історію діяльності суду до штатного розпису була внесена посада керівника апарату суду. Апарат суду очолила Ожог Наталія Леонідівна.

         До компетенції Конотопського міськрайонного суду Сумської області, як суду першої інстанції, належить розгляд кримінальних і цивільних справ та справ про адміністративні правопорушення. У зв'язку з введенням в дію Кодексу адміністративного судочинства України з вересня 2005 року до повноважень Конотопського міськрайонного суду Сумської області увійшло і відправлення правосуддя, як суду першої інстанції, в справах адміністративної юрисдикції.

         Згідно до ст.24 ЗУ “Про судоустрій України” з листопада 2006 року організаційне керівництво діяльністю суду покладено на голову суду і особові справи суддів та їх трудові книжки з ТУ ДСА в Сумській області були передані до Конотопського міськрайонного суду.         

         Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 червня 2007 року № 486-р «Про граничну чисельність працівників апарату апеляційних та місцевих загальних судів», розробленого на виконання положень Законів України «Про судоустрій України», «Про доступ до судових рішень», вимог процесуального законодавства, Наказу ДСА України від 23.10.2007 року № 672/к «Про граничну чисельність працівників апарату апеляційних та місцевих загальних судів» з 01 січня 2008 року до штатного розпису суду введено посади консультанта з кадрової роботи, який суміщає два напрямки роботи – ведення кадрової роботи та судової статистики та головного спеціаліста з інформаційних технологій.

         20.01.2017 року посаду консультанта з кадрової роботи перейменовано на посаду консультанта суду (з питань персоналу), а посаду консультанта суду перейменовано на посаду консультанта суду (з судової статистики).

         26 травня 2017 року зі штатного розпису суду виключено посаду секретар-друкарки та введено посаду діловода.

         Відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VІ суттєво розширено коло повноважень керівника апарату, який, зокрема, несе персональну відповідальність за належне організаційне забезпечення суду, суддів та судового процесу, функціонування автоматизованої системи документообігу, яка введена в дію з 01 січня 2011 року відповідно до розділу XІІ Прикінцевих положень цього Закону.

         На виконання вимог Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07. 2010 року № 2453-VІ постановою Кабінету Міністрів України від 01 грудня 2010 року № 1097 «Про внесення змін до актів Кабінету Міністрів України з питань діяльності судів та визнання таким, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» і з 01 січня 2011 року існуюча посада помічника голови суду ліквідована і до штатного розпису суду внесена посада заступника керівника апарату суду.

         Однак, у зв'язку зі змінами в діючому законодавстві, враховуючи навантаження на голову суду, з 01.11.2019 року зі штату суду виведено посаду консультанта суду та введено посаду помічника голови суду.

         Відповідно до ст.24 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 02.06.2016 року №1402-VІІІ за головою суду закріплена представницька, адміністративна та контрольна функції.

         Станом на вересень 2021 року штат суду включає 62 одиниці, з яких:

         З розвитком державності, вдосконалення верховенства права розвивається та вдосконалюється судова система, а як наслідок збільшуються вимоги до претендентів на зайняття тих чи інших посад в апараті суду. Більшість працівників апарату суду мають вищу, зокрема і юридичну освіту з освітньо-кваліфікаційними рівнями магістра, спеціаліста, бакалавра та молодшого спеціаліста.

         Тривалий час спочатку в Конотопському міському та районному судах, а згодом в новоутвореному Конотопському міськрайонному суді Сумської області працюють:

         Тривалий час в апараті Конотопського міського та районного судів пропрацювали Громова Вєра Захаровна, Бєлко Тетяна Сергіївна, Прокопенко Тетяна Миколаївна, Лисенко Олександра Миколаївна, Юрченко Володимир Михайлович, Олійник Тетяна Дмитрівна, Годунова Алла Анатоліївна, Журахова Юлія Владиславівна, Терещенко Раїса Петрівна, Оніщенко Валентина Василівна, Лошкарьова Ганна Гаврилівна, Шульгіна Валентина Володимирівна, Климова Людмила Іванівна, Довгопола Наталія Олександрівна, Кушнірова Наталія Григорівна.

         Вагомий вклад в розвиток судової системи взагалі та Конотопського міського і міськрайонного судів, зокрема, внесла Єрьоміна Тетяна Степанівна. З 1982 року і до виходу у відставку вона незмінно обіймала посаду голови Конотопського районного,  міського, а з 2004 року – Конотопського міськрайонного судів. Крім цього, вона приймає активну участі в суспільному житті. Тетяна Степанівна неодноразово обиралась депутатом Конотопської міської ради, членом кваліфікаційної комісії суддів Сумської області. Обиралася делегатом і брала участь у роботі всіх з'їздів суддів України. В 2002 році була обрана членом Ради суддів Сумської області та членом ради суддів України.

          Єрьоміна Тетяна Степанівна неодноразово нагороджувалась Почесними грамотами міністра юстиції, Спілки юристів України. 11 грудня 1999 року Указом Президента України удостоєна почесного звання “Заслужений юрист України”. 25 грудня 2000 року відзначена міністром юстиції нагрудним знаком “За заслуги”. Рішенням Конотопської міської ради нагороджена знаками “Берегиня” та “Осіннє золото”. В 2007 році Тетяні Степанівні присвоєно звання “Почесний громадянин міста Конотоп” .

         Колектив Конотопського міськрайонного суду складється з професіоналів високого рівня, які мають значний досвід роботи. На сьогодні з 9 суддів суду 9 суддів обрані на посади безстроково. 3 посади судді є в суді вакантними. В колективі створені умови для професійного росту працівників, а саме:

         Судді суду Галян Сергій Володимирович та Ярмак Олена Миколаївна мають науковий ступінь кандидата наук.

         Колишні працівники апарату Конотопського міського, районного та міськрайонного судів Сумської області в різний час обіймали посади  юрисконсультів на підприємствах, помічника депутата Верховної Ради України, нотаріусів, адвокатів, спеціалістів в органах прокуратури та юстиції тощо.

 

Голова Конотопського

міськрайонного суду

Сумської області                                                                            В.О.Кравченко

 

29.09.2021 року

 

 

 

 

 

         Конотопський міськрайонний суд Сумської області висловлює подяку за допомогу всім, хто приймав участь в дослідженні історії створення і діяльності суду.

 

         У разі виявлення неточностей прохаємо повідомити адміністрацію.

         При дослідженні історії суду використовувались наступні джерела:

  1. Державний архів Сумської області: Путівник / Держкомархів України. Держархів Сумської області; Автори-упоряд.: Л. Покидченко (відп. упоряд.) та ін.; Редколегія: Р. Пиріг (голова) та ін. - Суми, 2002. - 320 с. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.archives.gov.ua/Publicat/Guidebooks/Putivnyk-Sum-obl.php
  2. Державний архів Харківської області. – Ф. 3. – Оп. 230.
  3. Алещенко І. О. Формування та діяльність окружних судів Сумщини / І. О. Алещенко // Форум права. – 2012. – № 1. – С. 28–34 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2012-1/12aioocc.pdf
  4. Маленко Е.Е. и др. Конотоп: Путеводитель / Е.Е. Маленко, Л.Г. Марченко, А.А. Муркіна. – 2-е изд., добав. и доп. - Х.: Прапор, 1990. – 130 с.: ил.
  5. Скуратович І. М. Деякі аспекти значення досвіду судової реформи 1864 р. для створення демократичної судової влади в Україні / І. М. Скуратович // Форум права. – 2010. – № 3. – С. 409–414 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2010-3/10cimvvu.pdf
  6. Сусло Д.С. Історія суду Радянської України – Видавництво Київського університету, 1968. – 234 с.