Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Верховний Суд України
Скарга на дії держвиконавця не розглядається адмінсудом, якщо передбачений інший порядок
При перегляді справи № 6-30цс16 про зобов'язання вчинити дії по закінченню виконавчого провадження Суд знову роз'яснив, що якщо законом встановлений інший порядок судового оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, це виключає юрисдикцію адміністративних судів у такій категорії справ.
Надання послуг, купівлі товарів у групах вимагає ліцензії, тому в'язні без ліцензії договори недійсними
Розглянувши справу № 6-2629цс15, Суд в черговий раз роз'яснив, що якщо договори, предметом яких є послуги з адміністрування фінансових активів для придбання товарів у групах, були укладені в період, коли закон вимагав отримання ліцензії для надання таких послуг, вони визнаються недійсними у разі відсутності ліцензії.
Дострокова вимога повернення кредиту змінює строк дії поруки
При розгляді справи № 6-1301цс15 Суд роз'яснив, що якщо кредитор вимагає достроково повернути кредит, термін дії основного зобов'язання змінюється, а отже вимога до поручителя можна пред'явити протягом півроку з цієї дати.
Пеня по аліментах нараховується за кожен місяць прострочення
При розгляді справи № 6-300цс16 Суд роз'яснив, що неустойка (пеня) за один місяць вважається таким чином: заборгованість по аліментах за місяць помножена на 1% пені та на кількість днів місяця, в якому виникла заборгованість, а загальна сума неустойки (пені) визначається шляхом додавання нарахованої пені за кожний з прострочених платежів (за кожен місяць).
Держакт на землю, виданий на незаконному рішенню ради, - недійсний
При розгляді справи № 6-1428цс15 було підтверджено правову позицію, згідно з якою якщо законодавство встановлювало нерозривний зв'язок між виникненням права власності на земельну ділянку з обов'язковим одержанням її власником державного акта на право власності, держакт з відміткою про перехід права власності, який був виданий на підставі незаконного рішення органу місцевого самоврядування, визнається недійсним. Вчинення в такому випадку на державному акті (визнаному судом недійсним) відмітки про відчуження земельної ділянки на підставі договору купівлі-продажу не змінює суті такого акту як недійсного.
На звернення прокурорів для захисту інтересів до суду поширюється та ж позовна давність
Розглянувши справу № 6-2426цс15 за позовом прокурора в інтересах звільненої про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу (момент звернення в суд - квітень 2014 року) Суд роз'яснив, що прокурор, який бере участь у справі, має обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди. Положення закону щодо початку перебігу строку звернення до суду поширюється і на звернення прокурора до суду з позовною заявою в інтересах громадянина.
При розгляді спорів про недійсність іпотеки суди повинні перевіряти наявність права користування житловим приміщенням у дитини, яке може ґрунтуватися на документальній основі (довідка про наявність зареєстрованих осіб на житловій площі) і на законі (стаття 405 ЦК)
При розгляді справи № 6-2918цс15 про визнання договору іпотеки недійсним Суд роз'яснив, що в разі вчинення правочину щодо нерухомого майна (договір іпотеки), право власності на яке або право користування яким мають діти, попередня згода органу опіки та піклування є обов'язковим. Висновок батьками правочинів, предметом яких є житлові приміщення, право користування якими мають малолітні або неповнолітні діти, без попередньої згоди органу опіки і піклування є підставою для визнання цих угод недійсними відповідно до статей 203, 215 ЦК. Частиною першою статті 405 ЦК визначено, що члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону. За змістом цієї статті право членів сім'ї власника будинку користуватися цим жилим приміщенням може виникнути й існувати тільки за наявності права власності на будинок у особи, членами сім'ї якого вони є; з припиненням права власності особи втрачається і право користування жилим приміщенням у членів його сім'ї. Вирішуючи спори щодо захисту прав дітей при укладенні договорів іпотеки, суди повинні в кожному конкретному випадку перевіряти право користування житловим приміщенням дитиною, яке може ґрунтуватися на документальній основі (довідка про наявність зареєстрованих осіб на житловій площі, серед яких зазначено і дитина) і на законі (стаття 405 ЦК).
При апеляційному перегляді обвинувального вироку неприпустимі спрощення та неповнота дослідження всіх доказів при встановленні факту в іншій, ніж місцевий суд, спосіб
При розгляді справи № 5-249кс15 Суд роз'яснив, що коли апеляційний суд виносить вирок про винність, при апеляційному перегляді неприпустимі будь-які спрощення, а встановлення того чи іншого факту іншим способом, ніж це було зроблено в місцевому суді, має забезпечуватися повнотою дослідження всіх доказів цього факту і в повному обсязі. Недотримання цих положень є порушенням права людини на справедливий суд в сенсі статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод.
Прокурор може ініціювати касаційне провадження на підставі порушення права засудженого (обвинуваченого) на захист
При розгляді справи № 5-332кс15 Суд роз'яснив, що законодавством не встановлені обмеження для оскарження прокурором судових рішень по забезпеченню дотримання прав засудженого (обвинуваченого). Не містять таких обмежень і норми пункту 20 частини другої статті 36, пункту 6 частини першої статті 425 КПК. Тому прокурор (сторона кримінального провадження має право подати касаційну скаргу на судові рішення, зазначені у статті 424 КПК, на підставі порушення права засудженого (обвинуваченого) на захист, тобто, він має право ініціювати відкриття такого касаційного провадження.
Джерело: сайт «Юрліга»