Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Якщо посада не є вакантною, то немає правових підстав проводити конкурси, — голова Верховного Суду Я. Романюк
Питання призначення суддів безстроково досі актуальне.
З якими труднощами можуть зіткнутися судді-«п'ятирічки», матеріали яких передано з Верховної Ради до Вищої ради юстиції, при вирішенні питання про їх призначення, повинні судді йти на конкурс, а також, хто їх все-таки повинен призначати — Вища рада юстиції або президент, «Судово-юридична газета» запитала у голови Верховного Суду України Ярослава Романюка.
«Зараз по всій країні проходять конкурси, і так не тільки в судовій системі. Верховний Суд не проти конкурсу, однак, підкреслю, тільки в тому випадку, якщо мова йде про вакантних посадах. Якщо посада не є вакантною, то, на нашу думку, немає правових підстав проводити конкурси.
Що стосується суддів, п'ятирічний термін повноважень яких закінчився та матеріали щодо яких були передані у Верховну Раду України, то ці матеріали зараз повернуті до Вищої ради юстиції.
Вища рада юстиції за допомогою автоматизованої системи розподілив матеріали між членами Ради. Ці матеріали на даний момент вивчаються і незабаром будуть призначені до розгляду. Тобто буде вирішуватися питання про внесення подання президенту щодо призначення цих суддів безстроково без конкурсних процедур.
Закон вимагає, щоб інші судді, як і ми, пішли конкурс. Власне, це було одним із проблемних питань, яке ми описували у своєму конституційному поданні до Конституційного Суду.
Конституційний Суд України вирішує питання щодо наявності чи відсутності підстав лише для відкриття провадження за нашим конституційним поданням. Проте, життя триває і закон діє. Поки він не буде визнаний неконституційним, ми повинні бути законослухняними і підкорятися йому.
Ми приймемо участь в конкурсних процедурах, але що скаже потім Конституційний Суд — побачимо.
Конституція, в тій редакції, яка набрала чинності 30 вересня 2016 року, зобов'язує суддів пройти кваліфікаційне оцінювання. Ми не проти, бо вже весь судовий корпус змирився з тим, що це необхідно зробити. Ми хочемо переконати суспільство в нашій компетентності і сумлінності. А якщо хтось не відповідає цим критеріям, то, безумовно, їм не місце у судовій системі», — зазначив голова Верховного Суду України.
Джерело: Яна Собко, «Судово-юридична газета»