Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Для підтвердження повноважень захисника досить надати лише ордер і копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю
Для підтвердження повноважень захисника достатньо надати лише ордер та копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю. При цьому, долучення до матеріалів кримінального провадження захисником витягу з Єдиного реєстру адвокатів законодавством не передбачено.
Відповідні положення містяться у постанові ККС ВС від 13 листопада 2019 року № 201/1058/19.
У касаційній скарзі захисник, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просив ухвалу суду апеляційної інстанції скасувати і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Вказував на те, що повертаючи його апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції зазначив, що він на підтвердження повноважень як захисника, додав до своєї апеляційної скарги лише ордер та копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, але не додав копію договору про надання правової допомоги адвоката та витяг з Єдиного реєстру адвокатів, і таким чином не підтвердив свої повноваження на представництво інтересів.
Зазначав про те, що дане твердження суперечить КПК, Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", позиціям Верховного Суду та практиці Європейського суду з прав людини.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 50 КПК повноваження захисника на участь у кримінальному провадженні підтверджуються:
1) свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю;
2) ордером, договором із захисником або дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
У цьому випадку використана синтаксична конструкція, в якій однорідні члени речення з'єднані безсполучниковим зв'язком і між двома останніми членами речення стоїть розділовий сполучник "або".
Таким чином, пункт 2 ч. 1 ст. 50 КПК визначає, що повноваження захисника мають вважатися підтвердженими, якщо - на додаток до документу, передбаченого п. 1, - захисник надав хоча б один із документів, передбачених п. 2 ч. 1 цієї статті цього кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 50 КПК встановлення будь-яких додаткових умов для підтвердження повноважень захисника чи для його залучення до участі в кримінальному провадженні не допускається. При цьому, долучення до матеріалів кримінального провадження захисником витягу з Єдиного реєстру адвокатів законодавством не передбачено.
Отже, виходячи з наведеного, судом апеляційної інстанцій допущено істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, яке у відповідності з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 438 КПК є підставою для його скасування та призначення нового розгляду в суді апеляційної інстанції.
Враховуючи викладене, касаційна скарга захисника підлягає задоволенню, а ухвала суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню із призначенням нового розгляду у суді апеляційної інстанції.
Джерело: сайт «Юрліга»