flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Коли повнолітній може вимагати скасування свого усиновлення

06 лютого 2020, 13:29

  Усиновлення після досягнення повноліття може бути скасованим лише у разі, якщо діяння усиновленого (усиновителя) загрожують життю або здоров'ю усиновителя (усиновленого), другому з подружжя або їх дітям, або, якщо сімейні відносини між ними не склалися.

  Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 29 січня 2020 року у справі № 387/1023/17.

  Оскільки усиновлення позивача відбулося у 1976 році, права і обов'язки сторін, що існували до 1 січня 2004 року, регулюються положеннями КпШС.

  Визнання усиновлення недійсним та його скасування допускається лише у судовому порядку (ст. 119 КпШС).

  Відповідно до ст. 120, 121 КпШС усиновлення могло бути визнано недійсним, якщо воно було проведено на підставі підроблених документів, або без наміру породити відносини, встановлені для батьків та дітей (фіктивне усиновлення), або особою, яка не могла бути усиновителем, лише за заявою особи, права якої були порушені усиновленням, а також за заявою органів опіки і піклування та прокурора.

  Визнання усиновлення недійсним та скасування усиновлення допускається лише у судовому порядку (ст. 119 КпШС).

  Відповідно до ст. 124 КпШС скасування усиновлення не допускається, якщо до моменту пред'явлення вимоги про його скасування усиновлений досяг повноліття.

  Скасування такого усиновлення допускається, якщо діяння усиновленого (усиновителя) загрожують життю або здоров'ю усиновителя (усиновленого), другому з подружжя або їх дітям.

  Аналогічні підстави для скасування усиновлення щодо повнолітнього містяться у положеннях ст. 238 СК.

 

 Джерело: сайт «Юрліга»